Askorbik asit; halk arasında bilinen ismi ile C Vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel vitamin gruplarının başında yer alır. İmmün sistemin verimli çalışmasından, sindirim sistemine vücudun geneli üzerinde etkilidir. Bunun yanında antioksidan özellikleri ile kanserin tedavisine kadar birçok alanda kullanılır. Kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğuna dair araştırmalar bulunan C Vitamini, doğadaki birçok meyve ve sebzeden alınabildiği gibi, medikal ilaçlardan ve OTC grubu takviye edici ürünlerden alınabilir.

Askorbik asit, doğada birçok meyve ve yeşil yapraklı bitkide bulunmaktadır. Bu vitamin türüne tüm canlı organizmalar farklı miktarlarda ihtiyaç duyduğundan, hemen her besin maddesi içerisinde yoğun veya eser miktarda bulunabilirC Vitaminini en yüksek miktarda ihtiva eden ürün maydonoz olarak bilinir. Çok yüksek miktarda askorbik asit ihtiva ettiği düşünülen portakalın içerisinde (100gr için) 42.9mg askorbik asit bulunurken, maydonoz için bu miktar 175.8mg şeklindedir Gıdaların içerdikleri c vitamini miktarlarına bakıldığında, daha çok yeşil yapraklı bitkilerin bu vitamini içerdiği görülebilmektedir.

. Bu noktada klinik bulgulara istinaden hareket edilebileceği gibi, kişi ilaç olmayan destek ürünlerini kullanarak askorbik asit ihtiyacını karşılayabilir. Tabii C Vitamini ihtiyaç duyduğumuz tek vitamin türü değildir. Bununla birlikte diğer vitamin ve mieraller de yeterli miktarda alınmak durumundadır. Dengeli bir beslenme rejimi içerisinde olanlar için C Vitamini eksikliği çok görülen bir durum olmasa da, günümüzde hem beslenme düzeninin olması gerektiği sağlanamaması, hem de besinlerin içerdiği vitamin miktarlarının, organik olmayan ziraat uygulamaları nedeni ile düşmesi bu vitaminin haricen alınmasını gerektirebilir.

Askorbik Asit, yani C Vitamini; 70’li yıllardan bu yana faydaları üzerinde bir çok araştırma yapılmış önemli bir bileşendir. Ne işe yaradığına dair uzun bir liste söz konusudur ki, tıbbın her alanında ayrı ayrı ele alınır. Örneğin; kanser tedavilerinde ve önleyici sağlık hizmetleri bağlamında yapılan araştırmalarda C Vitamini desteğinin yapıcı etkileri söz konusudur.

C Vitamini ile en iyi bildiğimiz husus ise immün sistem, yani bağışıklık sistemi üzerinde son derece önemli etkileri olmasıdır. Oksijen bağlaması ve demir mineralinin emilebilir hale getirilmesi noktasında Askorbik asidin faydalı olduğuna dair bilimsel çalışmalar vardır, bu çalışmalar aynı zamanda immün sistem üzerine olan etkilerini de ortaya koymaktadır.

Folik asit gibi esansiyel aminoasitlerin sentezinde, birçok mineralin emilebilir hale getirilmesinde ve vücudun oksitlenme seviyesinin düşürülmesinde bu vitamin hayati role sahip olaktadır.

C Vitamini (askorbik asit), bağ dokularını bir arada tutar. Hücre rejenerasyonu üzerinde birinci seviyede etkilidir,İmmün sistemi güçlendirir,

Dolaşım sistemi bozukluklarının önlemesinde yardımcıdır, Kalp sağlığı üzerinde yapıcı etkileri vardır,Kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur,

Deri hücrelerinin sağlığı üzerinde etkilidir ve Kanser türlerinin bazılarında olumlu etkileri söz konusudur…

Askorbik asit, gıda endüstrisinde ve hayvancılıkta da yaygın biçimde kullanılır. Bir çok gıda ürününde yer alan bu vitaminin belli seviyelerde olması gerekliliği nedeniyle, özellikle hayvancılıkta dikkatle takip edilir. Besi hayvanlarının sağlığı ve verimliliği üzerinde son derece ciddi etkileri olduğuna dair araştırmalar söz konusudur; Tavuk yumurtasında bu vitamin türünden bulunur.