2-3 haftalık genç işçi arıların son 4 çift karın halkalarındaki mum salgı bezlerince salgılanan, karın halkaları arasından çıkarken hava ile teması sonucu katılaşarak pulcuk haline geçen, salgılandığı anda beyaz renkte olan ve daha sonra koyulaşan bir arı ürünüdür.

– Arı, balmumuyla petek diye adlandırdığımız altıgen gözenekleri yapar. Balmumu suda erimediği halde eter ve kloroformda erir.

-Balmumunun asıl kullanım alanı arıcılıktır. Çünkü balmumu, arıların bal doldurdukları peteklerin ana hammaddesidir. Fakat tüketilen petekli ballarla birlikte bu değerli ürün de ziyan olmaktadır. İşçi arıların son 4 çift karın halkalarındaki mum salgı bezlerince salgılanan, karın halkaları arasından çıkarken hava ile teması sonucu katılaşarak pulcuk haline geçen, salgılandığı anda beyaz renkte olan ve daha sonra koyulaşan bir arı ürünüdür.

-Arı, balmumuyla petek diye adlandırdığımız altıgen gözenekleri yapar. Balmumu suda erimediği halde, eter ve kloroformda erir.

-Balmumunun asıl kullanım alanı arıcılıktır. Çünkü balmumu, arıların bal doldurdukları peteklerin ana hammaddesidir. Fakat tüketilen petekli ballarla birlikte bu değerli ürün de ziyan olmaktadır…