E vitamini asetat olarak da bilinen Tocopherol asetat, E vitamininin sentetik bir şeklidir. Asetik asit ve tocopherol esteridir.

Tocopherol acetate, genellikle cilt kremleri gibi dermatolojik ürünlerde kullanılır. Oksitlenmez ve ciltten canlı hücrelere nüfuz edebilir, burada yaklaşık% 5’i serbest tokoferole dönüştürülmektedir. Faydalı antioksidan etkiler iddiasında bulunulmaktadır.Tocopherol acetate, tokoferolün kendisine bir alternatif olarak kullanılır, çünkü fenolik hidroksil grubu bloke edilir ve daha uzun raf ömrü ile daha az asidik bir ürün sağlamaktadır. Asetatın cilde emildikten sonra yavaş yavaş hidrolize olduğu, tokoferolü yenileyerek güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağladığına inanılmaktadır, Tocopherol acetate ilk olarak 1963’te Hoffmann-La Roche’daki işçiler tarafından sentezlenmiştir.

Cilt bakım ürünlerinde tokoferol linoleat ve tokoferol asetat gibi E vitamini türevlerinin kullanımından kaynaklanan E vitamini kaynaklı alerjik kontakt dermatit raporları vardır. Yaygın kullanıma rağmen görülme sıklığı çok düşüktür…